بک لینک چیست؟ روند لینک سازی چگونه است؟ قسمت ۱

موفقیت یک وبسایت فاکتور های زیادی از جمله داشتن محتوای خوب، سرعت بالا، گرافیک جذاب، رابط کاربری و البته لینک سازی حرفه ای را نیاز دارد که در این مقاله و مقاله بعدی به صورت کامل به بحث لینک سازی خواهیم پرداخت.

جهت صرفه جویی در وقت شما خواننده عزیز لازم است به شما بگوییم، این مقاله قصد پاسخ دادن به سوالاتی همچون :

 • لینک سازی چیست و چرا اهمیت دارد؟
 • چه معیار هایی دارد؟

حال اگر سوال شما مشابه این موارد است پیشنهاد می کنیم تا انتهای این مقاله که حدودا ۱۵ دقیقه وقت نیاز دارد با ما همراه باشید!

بک لینک چیست؟ روند لینک سازی چگونه است؟ قسمت ۱
یک صحبت کوتاه

از آنجایی که حوزه سئو، یک حوزه کاملا تجربی است و کسی نمی تواند به الگوریتم های اصلی موتور های جستجو از جمله گوگل دسترسی داشته باشد باید این را بدانید که تمامی تعریف ها و اصطلاحات دارای دو ویژگی مشترک هستند:

 • دقیق نیستند (نمی توان میزان صحت آن ها را سنجید)
 • همیشگی نیستند (دائم در حال بروزرسانی و تغییر هستند)

سوال اول: لینک سازی چیست؟

در این بخش ما پاسخ منابع معتبر این حوزه را برایتان گردآوری نموده ایم :

backlinko :

لینک سازی یک فعالیت یک طرفه است و نام دیگر آن بک لینک است که باعث افزایش رتبه و بازید وبسایت ما در موتورهای جستجو از جمله گوگل شده و استراتژی هایی همچون:

 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 • ساخت ابزار های کاربردی (Making practical tools)
 • ایمیل های اطلاع رسانی (Email Out Reach)
 • رفع مشکل لینک های شکسته (Broken Link Building)
 • و…

قابل توجه است که بدانید این مقاله مستقیما به مفهوم لینک سازی خارجی و فرایند ها و ابزار های آن اشاره دارد پس آن را با لینک سازی داخلی اشتباه نگرفته و منتظر مقاله تخصصی آن باشید.

ahrefs :

به روند دریافت لینک از یک وبسایت دیگر برای وبسایت خودمان گفته می شود که ما در آن اهدافی همچون بهبود اعتبار مان (Authority) و افزایش رتبه و بازدید صفحات وبسایتمان را دنبال می کنیم.

بک لینک چیست؟ روند لینک سازی چگونه است؟ قسمت ۱
گوگل چی دوست داره ؟

یک سوال جالب!‌ موتور های جستجو (گوگل) چه روشی از لینک سازی را می پسندند و به آن اعتبار می دهند؟

باید بدانید که ما سه روش لینک سازی داریم که در ادامه به آن می پردازیم:

کلاه سفید یا قانونی (White hat) :

روش پیشنهادی و مورد علاقه گوگل است و روش آن بدین صورت است که شما باید آنقدر اعتبار خود را بوسیله محتوای با کیفیت بالا ببرید تا وبسایت های دیگر به صورت داوطلبانه به شما لینک بدهند که در این امر دیگر بحث لینک سازی (Link Building) نیست و بیشتر بحث بدست آوردن لینک (Link Earning) مطرح است.

جالب است بدانید که این قانون در اکثر وبسایت های خارجی موجود بوده و از این طریق لینک سازی می کنند اما این امر در وب فارسی ممکن نیست! زیرا ساخت محتوای یونیک یک فرایند سخت و زمان بر بوده و علاوه بر آن هزینه بالایی نیز دارد که با توجه به شرایط داخلی کشور چنین چیزی برای وبسایت های کوچک اصلا امکان پذیر نیست.

کلاه خاکستری یا نیمه قانونی (gray hat) : یعنی خودمان برای خودمان لینک سازی خارجی انجام دهیم که از طریق روش هایی همچون لینک سازی کامنتی، فرومی و رپورتاژ آگهی انجام می شود. باید بدانید شاه کلید موفقیت در این روش طبیعی جلوه دادن کارمان برای گوگل است (یعنی فکر کند که ما این لینک ها را بدست آورده ایم)!

کلاه سیاه یا غیرقانونی (black hat) : خطرناک ترین روش است که از مواردی همچون PBN استفاده می کنیم و قوانین گوگل را زیر پا می گذاریم تا به هدفمان برسیم که این روش با توجه به آپدیت های جدید گوگل منسوخ شده و ریسک بسیار بالایی دارد و اصلا پیشنهاد نمی شود.

سوال دوم: لینک سازی چه معیار هایی دارد؟

اولین عامل: از سایت های مرتبط خود لینک بگیرید:

برای مثال در صورتی که شما یک سایت در حوزه گردشگری دارید بهتر است اولویت دریافت لینک را از وبسایت هایی قرار دهید که در حوزه سفر، سرگرمی، طبیعت، صنایع دستی و … فعالیت دارند.

نکته : در صورتی که فیلد کاری شما بسیار نیچ بوده و تعداد سایت های موجود در آن حوزه کم است باید از سایت هایی مانند سایت های خبری استفاده کنید که توانایی ارسال مطلب در هر حوزه ای را دارند.

بک لینک چیست؟ روند لینک سازی چگونه است؟ قسمت ۱
اعتبار وبسایت چیه؟

دومین عامل: به اعتبار توجه کنید!

در اینجا ما باید از یک سایت دیگر به نام moz استفاده نماییم تا اعتبار دامنه یا (Domain Authority) را بسنجیم. از آنجایی که این وبسایت توسط خود گوگل تایید نشده (زیر مجموعه گوگل نیست) نمی توانیم به آمار ها به صورت کامل تکیه کنیم اما تا حد زیادی در اعتبار سنجی وبسایت ها برایمان کمک کننده است.

ما با دیدن عددی که در این وبسایت به عنوان اعتبار دامنه نشان داده می شود می توانیم اعتبار سنجی را انجام دهیم. به گونه ای که هرچه عدد بزرگتر باشد، اعتبار وبسایت بیشتر است.

بک لینک چیست؟ روند لینک سازی چگونه است؟ قسمت ۱
حواست باشه اسپم نشی

سومین عامل: اسپم ها را فراموش نکنید!

شما علاوه بر اینکه در وبسایت moz می توانید اعتبار دامنه را مشاهده نمایید، می توانید Spam Score یا رتبه اسپم آن وبسایت را نیز بدست آورید. در اینجا هرچقدر که این رتبه پایین تر باشد مخاطبان آن وبسایت واقعی ترند.

چهارمین عامل: Anchor Text را درست انتخاب نمایید:

Anchor Text همان کلمه یا عبارتی است که ما آن را به وبسایت خود لینک می کنیم. بعد از گذشت مراحل قبلی حال باید بدانید که وبسایت خود را از کدام عبار به وبسایت خود لینک کنید که در گذشته این عبارت همان کلمه کلیدی هدف ما بود. برای مثال:

 • خرید گوشی سامسونگ
 • تعمیر جاروبرقی
 • بهترین رستوران یزد
 • و…

اما این تکنیک با توجه به آپدیت های جدید گوگل دیگر کاربردی نیست و منجر به پنالتی شدن وبسایت توسط گوگل می شود.

حال چگونه این مشکل را برطرف کنیم؟ از خود این سوال را بپرسید :

اگر من به عنوان صاحب آن وبسایت بودم چگونه به خودم لینک می دادم؟

این پاسخ بسته به فیلد کاری شما دارد اما در ادامه مواردی را آورده ایم که با خواندن آن ها می توانید الگوی مناسبی را بدست آورید.

 • از نام برند لینک بدهید
 • از کلمات طولانی تر استفاده کنید
 • از کلمات هم خانواده کلمات کلیدی هدف استفاده کنید
 • و…

پنجمین عامل: جایگاه لینک:

اهمیت یک لینک را جایگاه آن مشخص می سازد و به همین علت در این بخش اولویت بندی اهمیت لینک با توجه به جایگاه را برایتان آورده ایم:

فوتر<ساید بار<بادی(Footer<SideBar<Body)

علاوه بر آن به فرایند پخش لینک ها هم توجه داشته باشید و همه آن ها را در یک بخش متمرکز نکنید. و هر کدام را در یک بخش از صفحه قرار دهید. (با توجه به اولویت بندی)

ششمین عامل: follow یا nofollow:

این دو تگ هایی هستند که داشتن یا نداشتن اعتبار انتقالی لینک را به موتور های جستجو بازگو می نمایند. این یعنی شما می توانید با گذاشتن follow به گوگل بفهمانید که این لینک قصد انتقال اعتبار خویش به وبسایت مقصد از طریق این لینک را دارد و این درحالی است که nofollow خلاف این فرایند را بازگو می نماید.

جالب است بدانید که برای طبیعی شدن فرایند لینک سازی دستی باید از لینک های follow و nofollow به مقدار لازم بسته به میزان محتوا استفاده کنیم.

ششمین عامل: پسوند ها:

این بخش را با یک مثال برایتان توضیح می دهیم تا بهتر متجه شوید.

فرض کنید شما برای فروشگاه خودتان در سایت هدف در این جمله لینک می دهید :

 • خرید گوشی سامسونگ از فروشگاه من (نام فرضی برند)

عبارت لینک: خرید گوشی سامسونگ

گوگل علاوه بر این عبارت کلمات بعدی هم چک می کند و می بیند که شما نام برند فروشگاه را آورده اید ولی از نام برند لینک نداده اید. بنابراین او بدین گونه برداشت می کند که برند فروشگاه من یک فروشگاه اینترنتی در حوزه موبایل است.

سخن پایانی

قرار بود در این مقاله به تمامی ابعاد لینک سازی بپردازیم اما از آنجایی که این بحث بسیار گسترده است تصمیم گرفتیم آن را در دوقسمت برای شما عزیزان منتشر نماییم که لینک قسمت بعدی به زودی در دسترس شما عزیزان قرار خواهد گرفت.

اشتراک گذاری