چگونه کپی کنیم؟ روش ها و ترفند ها

امروزه با وجود تنوع بسیار زیاد اطلاعت و همچنین بروز شدن دائمی تکنولوژی ها و ترفند ها راهی جز کپی کردن در تولید محتوا برای وبسایت های کوچک وجود ندارد. که در این مقاله از سری مقاله های دیجی کسب در مورد آن به صورت کامل صحبت خواهیم نمود.

جهت سهولت کار شما خواننده عزیز مجموعه سوالاتی که این مقاله قصد بررسی آن ها را دارد، در ادامه آمده است و می توانید با دیدن آن تصمیم بگیرید. علاوه بر آن در صورت نیاز می توانید سوالات خود را در بخش نظرات مطرح نمایید تا کمتر از ۲۴ ساعت پاسخ آن را برایتان ارسال نماییم.

چگونه کپی کنیم؟ روش ها و ترفند ها
محتوایی که به شما برای تولید محتوا کمک می کند تا سریعتر و با کیفیت بیشتر فعالیت کنید

این مقاله قصد دارد به این سوالات پاسخ بدهد:

 • روش درست کپی کردن چیست؟
 • چرا باید از روش درست استفاده کنیم؟
 • روش ها و ترفند های صحیح کپی کردن
 • چک لیست های گام به گام کپی کردن در هنگام تولید محتوا
 • چگونه در هر شغلی که داریم به صورت اصولی کپی کنیم و چند مثال

خواندن این مقاله چیزی در حدود ۱۰ دقیقه زمان نیاز دارد بنابراین در صورتی که به دنبال پاسخ این سوالات هستید در ادامه با ما همراه باشید.

روش درست کپی کردن چیست؟

عبارت است از پیدا کردن ترفند ها و نکات اصلی انجام یک کار، خلق یک اثر یا تولید یک محتوا که بوسیله آن ها ما بتوانیم محتوایی را که همسطح یک محتوای حرفه ای است بسازیم. در اصل پیدا کردن چارچوب کاری است تا بوسیله آن خودمان آن کار را به روش خودمان انجام دهیم.

چرا باید از روش درست استفاده کنیم؟

در صورتی که شما قصد تولید یک محتوا یا انجام یک کار را داشته و بخواهید آن را از دیگران کپی کنید باید بدانید که مخاطب ها و همچنین الگوریتم هوش مصنوعی هایی همچون گوگل آنقدر قوی شده است که به سادگی می تواند کپی کردن شما را تشخیص داده و شما را رد کند.

این نکته علاوه بر تولید محتوا در اکثر فرایند ها و کار ها نیز محسوس بوده و قابل مشاهده است. مخاطبی که در سال ۱۴۰۱ قرار دارد به مراتب از مخاطبان سال ۱۳۸۱ و ۱۳۹۱ با هوش تر و دارای اطلاعاتی بیشتر است که به او کمک می کند در انتخاب خود به سمت بهترین گزینه برود.

بنابراین شما دیگر نمی توانید با همان فرایند های قدیمی و صرفا انجام تمامی کار های رقبا از آن ها کپی کنید، زیرا کپی کردن در قرن جدید قوانینی دارد که در ادامه آن ها را به شما خواهیم گفت و ترفند های موردنیازتان را نیز یادآوری خواهیم نمود.

در اصل هدف ما تغییر دیدگاه ها نسبت به کپی برداری و ریشه کن کردن دزدی محتوا در بین وبسایت ها است. تا تولید کنندگان محتوا بتوانند به جای کپی کردن از محتوا، ایده بگیرند و به سادگی محتوای خود را بسازند.

چگونه کپی کنیم؟ روش ها و ترفند ها
ترفند های اصولی کپی برداری را یاد بگیرید

روش ها و ترفند های صحیح کپی کردن:

یک تولید محتوا کننده حرفه ای می داند که باید چه المان هایی را برای تولید محتوای خود در نظر گرفته، چه مراحلی را طی کند و حتی چگونه در مواقع موردنیاز کپی کند. معمولا زمانی که اطلاعات، زمان یا منابع کافی برای انجام یک کار یا تولید یک محتوای حرفه ای و تخصصی نداریم، کپی می کنیم.

روش اول – برداشت خود را بنویسید:

این روش که عمدتا در تولید محتوای متنی استفاده می شود و ما نیز در دیجی کسب از آن استفاده می کنیم، بدین صورت است که شما محتوای چند نفر از افراد حرفه ای در زمینه‌ی کاری خود را مطالعه نموده و سپس برداشت خود را به همراه تجربیات و نظر خود می نویسید. این روش بهترین روش کپی کردن بوده و کاملا هم صحیح و اخلاقی است.

اگر بخواهیم از این روش در دیگر نوع محتوا برای مثال ساخت پادکست استفاده کنیم می توانیم روش ساخت یک پادکست حرفه ای به همراه موضوعاتی که به آن می پردازند را از رقبا فرا گرفته و در همان موضوعات با همان استاندارد ها از دیدگاه خودمان تولید محتوا می نماییم.

علاوه بر آن در صورتی که تولید کننده محتوا هستید و در حوزه ای فعالیت می کنید که با آن غریبه هستید می توانید برترین مقالات آن موضوع را گرد هم آورده، آن ها را مطالعه نمایید و سپس کار خود را شروع کنید.

چگونه کپی کنیم؟ روش ها و ترفند ها
آیا می دانستید کپی برداری اصولی به بهبود کار منجر می شود! چرایی اش در عکس بعدی بیابید

روش دوم – مجموعه نویسی انجام دهید:

در مورد نکات مهم که زیر مجموعه موضوع اصلی هستند تحقیق کرده و بنویسید یا چندین مقاله معتبر در یک موضوع را همزمان در کنار یکدیگر آورده و هر نکته را از یک مقاله بنویسید.

فقط توجه داشته باشید که در انتها باید یک دور بازگردید و محتوا را یکسان سازی نمایید تا نکات دقیقا در یک چارچوب مشخص قرار گیرند.

روش سوم – از رقبای خارجی کمک بگیرید:

این روش عبارت است از ۵ بخش:

 • محتوای مناسب را پیدا کنید
 • آن را بوسیله مترجم های آنلاین ترجمه نمایید
 • ترجمه را به زبان محاوره ای و ساده برگردانید
 • آن را بومی سازی نمایید
 • تجربیات خود را به آن اضافه نمایید

شما همچنین می توانید در بخش آخر نکاتی که از وبسایت های دیگر بدست آورده اید را نیز با تجربیات خود تلفیق و به مطالب ترجمه شده اضافه نمایید.

چگونه کپی کنیم؟ روش ها و ترفند ها
دلیل آن این است که محتوا، تکنولوژی یا هرچیز دیگری که از آن با این روش ها کپی شود محکوم به بهتر شدن است

روش چهارم – ایراد ها را برطرف نمایید:

گاهی موارد شما نیازی به نوشتن برداشت خود یا پیدا کردن آن در بین مقالات خارجی ندارید. فقط کافی است محتوایی که در وبسایت های دیگر موجود است را بهتر بیان کنید و واضح تر پاسخ مخاطب را بدهید.

برای مثال اگر وبسایتی در یک زمینه محتوا تولید کرده و بسیار پاراگراف های طولانی و بی مورد در مورد آن آورده به سادگی آن را خلاصه سازی نموده و متن خلاصه شده را در قالب پادکست و ویدئو در آورید و در کنار متن در صفحه قرار دهید تا مخاطب بتواند راحت تر به هدف خود برسد.

یا اگر وبسایت های دیگر در یک موضوع نکات کلی را گفته اند شما علاوه بر آن نکات، ترفند ها و جزئیات کلیدی را بازگو نمایید تا به مخاطب بفهمانید برای او و زمانش ارزش قائل بوده و از اینکه وبلاگ شما را می خواند خرسندید

چگونه کپی کنیم؟ روش ها و ترفند ها
با اصولی کپی کردن همواره در اوج باشید

روش پنجم – چهارچوب را یاد بگیرید، فرایند را بسازید:

این روش نه تنها یک روش بسیار کاربردی در زمینه تولید انواع محتوا است، بلکه یک راهکار حرفه ای برای کپی کردن در هر کار و در تمامی مراحل زندگی است. این بخش ۳ مرحله دارد:

 • الگو را پیدا کنید
 • ترفند ها و نکات اصولی را کپی کنید
 • بر مبنای آن کار خود را انجام دهید

چگونه؟ بدین ترتیب که ابتدا وبسایت ها یا هر چیز دیگری را که می توانید به عنوان یک الگوی مناسب برای خود قرار دهید را انتخاب نمایید. سپس ببینید آن شخص، آن وبسایت، آن رقیب یا آن برند چگونه در زمینه مورد نیاز شما فعالیت می کند.

توجه! اینکه چه فعالیتی می کند مهم نیست، چگونگی را بیابید.

چگونگی عبارت است از مجموعه منابعی که دارد و فرایند هایی که طی می کند تا یک کار را انجام دهد. سپس منابع اصلی را تشخیص داده، آن هایی را که می توانید بدست آورید و آنهایی که نمی توانید را جایگزین نمایید.

در بخش فرایند ها شما نکات و ترفند هایی که رقبای شما استفاده می کنند را پیدا نموده و با استفاده از آن ها کار را به روش خود به سرانجام برسانید.

چگونه کپی کنیم؟ روش ها و ترفند ها
هدف یادگیری کپی برداری نیست بلکه جایگزین کردن آن با فرایند ایده گرفتن است

یک مثال:

قصد طراحی یک وبسایت را دارید اما تاکنون شبیه آن را انجام نداده اید؟ به سادگی یک سرچ می توانید بهترین الگو ها را پیدا نموده و ببینید چه صفحاتی دارند، چه لحنی در صحبت با مخاطب دارند، از چه سبکی در طراحی استفاده می‌کنند (لاکچری، خلاق، ساده، جذاب یا بامزه و …) کلمات کلیدی اصلی آن ها چیست و سئوی آن ها چگونه است.

سپس آن لحن، آن صفحات مهم و آن سبک طراحی را به همراه استراتژی سئو و کلمات کلیدی که می توانید در آن ها فعالیت نمایید را در وبسایت خود پیاده سازی می کنید و سپس بر مبنای برند خود آن ها را برای خودتان شخصی سازی می‌کنید.

اگر نتوانسیتد یک نمونه داخلی پیدا کنید، ابتدا باید یک نمونه خارجی پیدا نموده، آن را بر مبنای شرایط بازار ایران بومی سازی و سپس بر مبنای شرایط کسب و کار یا وبسایت خود شخصی سازی کنید.

یکی از منابع مناسب برای پیدا کردن ایده طراحی وبسایت dribble است که علاوه بر آن می تواند در زمینه های مختلفی همچون طراحی لوگو،‌ طراحی گرافیک، طراحی آیکون و طراحی کاتالوگ و … به شما کمک کند.

سخن پایانی

در این مقاله از سری مقاله های مجموعه دیجی کسب ما تلاش خود را کردیم که با تکنیک ها و ترفند های مختلف به شما کمک کنیم تا به جای سرقت یک محتوا از آن ایده گرفته و محتوای خود را بسازید و چرایی آن را نیز برای شما بازگو کردیم. امیدواریم که با خواندن این مقاله بتوانید کیفیت و سرعت تولید محتوای خود را افزایش دهید.

در صورتی که روش های دیگری برای تولید محتوا یا ایده گرفتن دارید نیز می توانید از طریق بخش کامنت های همین مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری