۹ روش تضمینی برای شناسایی ایده تولید محتوا ۱۴۰۱

همواره در مقالات وبسایت های دیگر خوانده اید که از محتوا به عنوان پادشاه یا تعیین کننده قدرت وبسایت یاد کرده اند. اما آنچه که چنین وبسایت هایی به شما نمی گویند آن است که منشا اصلی این قدرت ایده تولید محتوای شماست. متاسفانه فرایند یافتن و ایده و تولید محتوای حرفه ای و یونیک در مورد آن به دلیل تکراری بودن افراد را خسته و بی حوصله می کند. و این اتفاق زمانی می افتد که شما به نکاتی که در این مقاله گفته می شود توجه نکرده باشید.

در این مقاله قصد داریم به شما راهکاری تضمینی معرفی نماییم تا همیشه برای تولید محتوا علاوه بر ذوق بالا ایده های خلاقانه داشته باشید.

اما چگونه؟

با توجه به اینکه فرایند تولید محتوا یک کار روتین است که نیاز به خلاقیت دارد، باید شما نیز برای این کار یک روتین شخصی داشته باشید تا دائما بتوانید خود را در برابر خستگی ها و بی حوصلگی های ناشی از تولید محتوا مقاوم کنید.

یک تجربه تلخ

حدودا سه سالی است که در زمینه تولید محتوا و طراحی وبسایت فعالیت دارم اما با اینکه به این حوزه بسیار علاقه مندم اما بازهم لحظاتی پیش می آمد که گویی به بن بست رسیده و هیچ راهکاری برای نوشتن یک محتوای تازه با کیفیت ندارم. گاهی شرایط آنقدر سخت می شد که از شب تا صبح به یک ایده فکر می کردم اما به هیچ نکته ای نمی‌رسیدم.

بی نهایت جست و جو و میلیون ها کیلومتر صفحه را بررسی کردم تا دوای درد خویش را بیابم اما پاسخی که به دنبال آن بودم را نیافتم.

سرانجام تصمیم گرفتم خودم چاره ای بیاندیشم و عهد کردم زمانی که به نتیجه درست رسیدم آن را با شما عزیزان به اشتراک بگذارم.

تا اینکه یک روز به یک جمله برخوردم:

برای شکست یک مشکل سخت از ویژگی های خودش بر علیه خودش استفاده کن!

این جمله بسیار مرا به فکر فرو برد زیرا بزرگترین مشکلی که آن زمان داشتم کابوس تولید محتوا بود! سعی داشتم تا ویژگی های این مشکل را شناسایی کرده و علیه خودش استفاده کنم. که سرانجام بدین گونه به پایان رسید:

بزرگترین مشکل من با پیدا کردن ایده و تولید محتوا، روتین بودن و دائمی بودن آن است بنابراین من نیز باید برای رفع این مشکل یک روتین حرفه ای داشته باشم!

با این دیدگاه تمامی مشکلات به یکباره شروع به برطرف شدن کردند. گویی سدی از مشکلات به یکباره در جلوی رویم فرو ریخته و راهم هموار گشته است. به همین دلیل تصمیم گرفتم تا این مقاله را برای شما نوشته و این روتین را برای شما شرح دهم. در واقع آنچه من تحت عنوان ۹ روش تضمینی برای شناسایی ایده تولید محتوا بیان می کنم بررسی ویژگی های این روتین است.

 • چگونه این روتین باعث شناسایی ایده های تولید محتوا می شود؟
 • چه تضمینی وجود دارد که این روتین برای من مناسب باشد؟
 • چرا باید روتین تولید محتوایی داشته باشم؟
 • چرا باید فرایند شناسایی ایده تولید محتوا را اینقدر دقیق بررسی کنیم؟

احتمالا این موارد سوالاتی است که پس از خواندن قسمت بالا در ذهن شما شکل گرفته اما نگران نباشید در ادامه پاسخ همه آن ها را خواهید یافت. علاوه بر آن خوشحال می شویم در صورتی که مشکلی داشتید با ما در قسمت کامنت ها به اشتراک بگذارید تا با یکدیگر به بررسی راهکار های آن بپردازیم.

۹ روش تضمینی برای شناسایی ایده تولید محتوا ۱۴۰۱

ویژگی اول: لطفا منظم باشید اما نه زیاد!

روتین یک فرایند تکرار شونده، منظم و ترجیحا بدون فکر کردن است و این درحالی است که یکی از المان های خلاقیت نامنظم بودن و آشوب است. پس چگونه بین این دو تضاد به توافق برسیم؟

راهکار اینجاست: زمان هایی را برای منظم بودن و منظم نبودن خود تعریف کنید. از آنجایی که منظم زمان منظم بودن مشخص نیست سعی کنید هر زمان که احساس کردید لازم است نامنظم باشید اما این بی نظمی را فرضا به یک ساعت یا نهایتا دوساعت محدود کرده و سپس دوباره به حالت منظم بازگردید. بدین گونه هم زندگی منظمی داشته و هم خلاقیت خود را رها کرده اید.

یک مثال: برای مثال روتین من آن است که هر روز راس ۷ صبح بیدار بوده، آموزش ببینم، مدیتیشن کنم، برنامه ها را مرور نموده و آماده کار شوم. اما معمولا بعد از ظهر ها آشفته بوده و حدودا دوساعت را برای این کار در نظر گرفته ام. در این ساعات من عمدتا بسیار خسته و بی حوصله هستم بنابراین کاملا خود را رها کرده و در این دو ساعت هرگونه که دوست دارم زندگی می کنم. خواب، تفریح، ورزش های سبک، اینترنت گردی، دیدن قسمتی از سریال، مدیتیشن و … از کارهایی است که معمولا در این ساعات انجام می دهم اما هرکار دیگری نیز می توانم انجام دهم.

علاوه بر این ساعات زمان هایی وجود دارند که به دلیل فشار کاری یا هر موضوع دیگری خسته و درمانده ام. در آن زمان نیز خود را کاملا رها کرده و به جای حس گناه و عذاب از لحظه لذت می برم، استراحت می کنم، با خانواده همنشینی می کنم، با دوستانم تماس گرفته و جویای احوالشان می شوم و کاملا ذهن خود را رها می کنم.

با این کار تمامی خستگی ها و بی حوصلگی ها و فشار ها و … از وجودم خارج شده و مجدد می توانم به کارهایی همچون تولید محتوا و … بپردازم.

۹ روش تضمینی برای شناسایی ایده تولید محتوا ۱۴۰۱

ویژگی دوم: معما حل کنید!

حل کردن معما و به خصوص بازی های معمایی باعث افزایش قدرت ذهن و خلاقیت شما می گردد، این کار علاوه بر آن باعث می شود تا شما بوسیله قرار گرفتن در موقعیت های سخت و چالش های پیچیده اقدام به کسب تجربه هایی برای رفع مشکل چه در دنیای بازی و چه در دنیای واقعی کنید. که البته یکی از تجربه های خود را نیز در این زمینه با شما به اشتراک خواهم گذاشت.

بازی هایی که به شخصه انجام می دهم شامل:

 • حل کردن مکعب روبیک
 • سودوکو
 • There is no game (یک بازی کامپیوتری که برای موبایل نیز عرضه شده و به شدت هیجان انگیز است اما طریقه نصب آن کمی پیچیده است)
 • Tiny room (این بازی نیز بسیار جذاب و هیجان انگیز بوده و از طریق کافه بازار و… به راحتی قابل دانلود و نصب است)

توجه: حل معما باید دائمی اما با زمان های بسیار کوتاه باشد. برای مثال برای این بخش در روز ۵ دقیقه زمان در نظر بگیرید و یکی از بازی های گفته شده یا هر بازی دیگر را که مد نظر دارید را انجام دهید.

۹ روش تضمینی برای شناسایی ایده تولید محتوا ۱۴۰۱

ویژگی سوم: به تعداد زیاد وعده غذایی داشته باشید نه مقدار زیاد

برای مثال در صورتی که ناهار را به طور معمول ۱ بشقاب میل می کنید این یک بشقاب را به سه بخش تقسیم کرده و در سه نوبت که هر وعده با دیگری ۲ الی ۳ ساعت فاصله داشته باشد میل بفرمایید. بدین گونه شما علاوه بر اینکه رژیم غذایی مناسبی در پیش گرفته اید به هضم شدن کامل و اصولی غذایی که می خورید نیز کمک کرده و همین امر باعث بهتر شدن تمرکز شما می گردد.

ویژگی چهارم: در ابتدا به خود فشار نیاورید

توجه: این روتین علاوه بر تولید محتوا می تواند لایف استایل مناسبی برای مدیران وبسایت، برنامه نویس ها و حتی در زندگی روزمره باشد!

هر کاری که قصد عادت کردن به آن را دارید برای خود به ساده ترین شکل ممکن در نظر گرفته و فقط آن را اجرا نمایید. برای مثال در صورتی که قصد دارید یک زبان جدید یاد بگیرید شروع کنید به خواندن روزی ۵ الی ۱۰ کلمه زبان. یا در صورتی که رژیم گرفته اید شروع کنید به حذف کردن بخش به بخش، برای مثال من دیگر بستنی نمی خورم یا نوشابه را به همراه فست فود مصرف نمی کنم و…

کاربرد این بخش را در ادامه بیشتر درک خواهید نمود.

۹ روش تضمینی برای شناسایی ایده تولید محتوا ۱۴۰۱

ویژگی پنجم: خواب خوب داشته باشید

تمرکز مهم ترین عامل برای تولید محتوا است که نیاز به ذهنی باز و رها دارد و چنین ذهنی نیاز به خواب و خوراک مناسب. در رابطه با خوراک در بخش های قبلی صحبت نمودیم. اما خواب!

هرچقدر که خواب با کیفیت تری داشته باشید انرژی و انگیزه بیشتری خواهید داشت. بنابراین سعی کنید استانداردی را برای رسیدن به ماکسیمم کیفیت خوابتان تعیین کنید. از آنجایی که این استاندارد ها برای هرکسی متفاوت است به مورد خاصی اشاره نمی کنیم اما بخش های آن را برایتان شرح خواهیم داد تا ساده تر آن ها را درک نمایید:

 • ساعت خواب
 • میزان زمانی که خواب هستید
 • ساعت بیداری
 • عمق و لذت خواب
 • پیش نیاز های رسیدن به چنین استانداردی و…

ویژگی ششم: لطفا صبور باشید

۹ روش تضمینی برای شناسایی ایده تولید محتوا ۱۴۰۱

تولید محتوا یک فعالیت بلند مدت است که در صورت اجرای درست هزاران امتیاز از جمله ترافیک بالا برای شما خواهد داشت اما تا آن روز باید از آن محافظت کرده و دائم آن را تقویت نمایید تا پس از مدتی شاهد نتایج بزرگ آن باشید.

ویژگی هفتم: محیط اطراف خود را درک کنید

در تمامی جهان هستی الگوهای یکسانی وجود دارند که می توانند برای کار های مختلف استفاده شوند. بنابراین موفقیت یک فرایند در یک بازار می تواند به موفق شدن فرایند های دیگر در بازار های دیگر منجر شود.

به بیان دیگر الگویی که بنابر شرایطی باعث توسعه یک کسب و کار شده می تواند باعث توسعه دیگری هم شود به شرط آن که پیش نیاز های آن وجود داشته و المان های مخصوص کسب و کار جدید با آن هماهنگ باشند.

همین نکته می تواند به شما برای یافتن ایده های جدید و نو برای تولید محتوا کمک کند! برای مثال مانند این مقاله من به جای خواندن موارد مشابه و جمع آوری آن ها شروع به انجام یکسری کردم، خود نتیجه بدست آورده و آن را با شما به اشتراک گذاشتم.

زیرا این روتین با یکسری تغییرات برای داشتن یک بدن ورزشی هم مفید است. من از آن الگو برای این کار استفاده کردم.

شاید کمی گیج کننده باشد اما با کمی تمرین و اجرای آن می توانید به سادگی آن را یاد بگیرید.

۹ روش تضمینی برای شناسایی ایده تولید محتوا ۱۴۰۱

ویژگی هشتم: همواره مطالعه کنید

شاید فکر کنید در اینجا منظورم روزی ۱ ساعت یا حتی نیم ساعت مطالعه است اما این طور نیست!

اگر به ویژگی چهارم دقت کرده باشید در آنجا گفتم ابتدای هر عادتی را بسیار ساده شروع کرده و به مرور زمان آن را حرفه ای تر کنید. در اینجا نیز همین گونه است. شما می توانید عادت مطالعه را از روزی ۵ دقیقه شروع کنید.

یک تجربه دیگر: جالب آن است که پس از مدتی انجام کار به صورت خودکار ترغیب به افزایش زمان مطالعه شدم و تا کنون آن را به ۳۰ دقیقه رسانده ام!

این کار باعث می شود تا همواره مطالب مفید و کاربردی وارد ذهن خود کرده و با تحلیل و بررسی آن ها در طول زندگی روزمره خود به یک نتیجه گیری برسید. این نتیجه گیری شما دقیقا همان محتوایی است که می توانید آن را انتشار دهید.

ویژگی نهم: از حواشی دور باشید

در مجموعه دیجی کسب به هر عاملی که در ازای وقت و زمان، شما را به اهدافتان نزدیکتر نکند حاشیه به حساب می‌آید. البته اشتباه برداشت نکنید!

تفریح سرگرمی به اندازه کافی (برای مثال یک روز در هفته) نه تنها حاشیه نیست، بلکه به شما برای سریعتر حرکت کردن بسیار کمک می کند. بنابراین لطفا بعد از خواندن این مقاله اقدام به حذف کامل تمامی تفریحات خود نکرده و صرفا آن ها را حساب شده تر پیش ببرید.

اما در مواردی همچون:

 • بررسی افراطی اخبار
 • دائما گشت و گذار
 • زیاد فیلم دیدن
 • دائما بازی کردن در ساعت های زیاد و …

همه و همه از حواشی هستند که بهتر است تا از آن ها دور باشید. زیرا این دوری به شما برای ساخت روتین حرفه ای بسیار کمک می کند.

جمع بندی

در این مقاله به ضرورت داشتن یک روتین محتوایی برای داشتن یک سایت قوی اشاره نمودیم. علاوه بر آن ویژگی های آن را نیز بررسی نموده و در تمامی موارد تجربیات خودمان را برایتان به اشتراک گذاشتیم. لازم به ذکر است که این روتین در تمامی افراد واحد تولید محتوای مجموعه دیجی کسب موجود بوده و ما با تست های مکرر این روتین اقدام به انتشار آن نمودیم. خوشحال می شویم در صورتی که در این زمینه تجربه ای دارید با ما به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری