وب مارکتینگ چیست؟

به عنوان یک صاحب کسب و کار، شما همیشه علاقه مند به یافتن راهکار هایی جدید برای دستیابی به اهداف خود هستید. وب مارکتینگ یا بازاریابی وب به شما این امکان را می دهد تا کسب و کار خود را گسترش دهید و با حضور آنلاین درآمد بیشتری کسب کنید.

برای اینکه با مفهوم وب مارکتینگ بهتر آشنا شویم ابتدا باید مروری بر مفهوم دیجیتال مارکتینگ داشته باشیم.

وب مارکتینگ چیست؟
وب مارکتینگ چیست؟

مروری کوتاه بر دیجیتال مارکتینگ

قطعا شمایی که در حال خواندن این بلاگ‌پست هستید، با دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی آنلاین آشنا هستید و نیازی به توضیحات من ندارید. اما صرفا برای اینکه بتوانم وب مارکتینگ را بهتر برایتان شرح دهم، لازم است که ابتدا کمی زیاده گویی کنم.

دیجیتال مارکتینگ، همانطور که از نامش پیداست، یعنی مارکتینگ در بستر دیجیتال، در بستر اینترنت.

بنابراین واضحا با یک دانش گسترده روبرو هستیم.

هنگامی که صحبت از دیجیتال مارکتینگ می شود، ما با سئو روبرو هستیم، با پرفورمنس مارکتینگ روبرو هستیم، با کمپین های سوشال، با اپلیکیشن مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و … .

در واقع بستر اینترنت و دیجیتال خیلی کلی است و شما با تمامی جنبه های آنلاین یک بیزینس طرف هستید. اما وب مارکتینگ معنا و مفهوم دیگری دارد. در واقع من می خواهم معنا و مفهوم متفاوتی از آن را ارائه دهم!

وب مارکتینگ چیست؟
وب مارکتینگ چیست؟

وب مارکتینگ چیست؟

سریع می روم سراغ اصل مطلب. می خواهیم دیجیتال مارکتینگ را محدود کنیم!

اگر کلیه فرآیندهای دیجیتال مارکتینگ را صرفا محدود به وبسایت کنیم، وب مارکتینگ متولد می شود.

وب مارکتینگ یعنی ما دیگر درگیر کمپین های سوشال نشویم و آن را به افراد متخصص خودش بسپاریم. اما هنگامی که کاربرها از سوشال وارد سایت ما شدند، دیگر همه چی دست ماست!

یا مثلا به هیچ عنوان درگیر ایمیل مارکتینگ نمی شویم و فرآیند ارسال ایمیل ها و نوع پروموشن ها به عهده ما نیست. اما زمانی که یوزر از طریق کمپین های ایمیلی، وارد وبسایت ما می شود، ما به عنوان یک وب مارکتر باید دست به کار شویم.

این تقسیم بندی و محدودیت بر روی حیطه فعالیت، ۲ فایده و مزیت کلی دارد:

 • با محدود شدن فعالیت، امکان کسب تخصص بیشتر، افزایش پیدا می کند و تخصص بیشتر یعنی درآمد بیشتر!
 • محدودیت فعالیت بر روی وبسایت، تمرکز را افزایش می دهد و در نتیجه بازدهی بیشتر می شود.

آشنایی با انواع وب مارکتینگ

ازاریابی در دنیای اینترنت شامل چندین استراتژی است. این استراتژی ها عبارت اند از:

سئو: سئو سایت به این معنا است که ترافیک سایت، کاربران و فروش را از طریق موتور های جست و جو مانند گوگل دریافت کنیم.

PPC: ترافیک و فروش فوری را از طریق تبلیغات کلیکی در موتور های جست و جو و یا وب سایت های پر بازدید دریافت کنید.

بازاریابی محتوا (تولید محتوا): با داشتن محتوایی با کیفیت و یکتا ترافیک طبیعی را به سایت خود هدایت کنید. این محتوا توسط خود شما ممکن است تولید شود و یا می توانید سفارش تولید محتوا دهید.

ایمیل مارکتینگ: با ارسال ایمیل به مخاطبین مرتبط با کسب و کار خود آنها را با فعالیت های خود آشنا می کنید.

بازاریابی شبکه های اجتماعی: با شبکه های اجتماعی فالوور دریافت کنید، برندسازی کنید و محصولات خود را در معرض فروش بگذارید.

نمایش تبلیغات: با تبلیغات هدفمند در وب سایت های پر بازدید، فروش و آگاهی از برند را ایجاد کنید.

وب مارکتینگ چیست؟
وب مارکتینگ چیست؟

چرا باید از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ استفاده کنیم؟

دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی سنتی مزایای غیرقابل انکاری دارد که استفاده از آن را به یک امر ضروری تبدیل کرده است. برخی از مهمترین مزایای دیجیتال مارکتینگ عبارت است از:

 • دسترسی سریع و آسان به مخاطب هدف

شناخت مخاطب و نیازهای او یکی از مهمترین مراحل بازاریابی است اما این تازه آغاز کار است شما باید پیام متناسب با خواست و نیاز مخاطب را تهیه کنید و اگر تمام این مراحل را به درستی انجام دهید وارد سخت ترین مرحله کار یعنی رساندن پیام به مخاطب (که در اینجا بازار هدف و مشتریانتان هستند) می‌شوید.
دیجیتال مارکتینگ با ابزارهایی که در اختیار شما می‌گذارد کمک می‌کند ساده تر به مخاطب دسترسی پیدا کنید و پیام‎ها را به بهترین شکل ممکن در اختیارش قرار دهید.

 • در اختیار قراردادن ابزارهای سنجش و اندازه گیری

پس از اجرای کمپین های مختلف دیجیتال مارکتینگ با کمک ابزارهای دقیق می‌توان میزان موفقیت کمپین را سنجید پیش از این اندازه گیری دقیق کار دشواری بود و بعضا نیاز به هزینه های هنگفت داشت.

 • قیمت مناسب

در مقایسه با شیوه های سنتی، هزینه ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار پایین تر است و بازگشت سرمایه بیشتری را هم در پی دارد.

 • امکانات متنوع تبلیغاتی

تنوع امکانات تبلیغاتی ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار زیاد است و برای هر دسته از مخاطبان می‌توان پیام را به شیوه اثرگذار ارائه کرد.

 • قابلیت بهبود سیستم در سریع ترین زمان ممکن

بهبود و ارتقای ابزارهای دیجیتال مارکتینگ بسیار ساده است و به همین دلیل به محض تغییر استراتژی می‌توان آن را بهبود و ارتقا داد.

ابزار دست یک متخصص وب مارکتینگ

در بخش قبل، خیلی کلی نگر مهارت های ضروری وب مارکترها را بررسی کردم. اما در این بخش می خواهم نگاهی عمیق تر داشته باشم به ابزارهایی که باید به آنها تسلط داشته باشید.

توضیح و آموزش هر یک از این ابزارها، یک دوره چندساعته مفصل می طلبد. بنابراین به یک معرفی کوتاه راضی باشید و آموزش ها را بگذارید برای بعدا.

لیست ابزارهایی که یک متخصص وب مارکتینگ باید به آنها تسلط داشته باشد، عبارتند از:

 • گوگل آنالیتیکس
 • گوگل تگ منیجر
 • گوگل سرچ کنسول
 • پنل تبلیغاتی ادنتورک های مختلف (مثل یکتانت)
 • گوگل ادز
 • ابزارهای آنالیزور پرفورمنس سایت (مثل لایت هاوس گوگل)
 • و چند ابزار جزئی دیگر…

آیا این لیست کامل است؟ قطعا نه!

در دنیای تکنولوژی، هر روز ابزارهای جدیدی ایجاد می شود و دردهای متنوعی را از ما درمان می کنند. بنابراین اگه می خواهید حرفه ای عمل کنید، باید همیشه به روز باشید.

اما نکته اینجاست که ابزارهایی که نام بردم، تقریبا ۸۰% کار است و یادگیری و تسلط به همین چند مورد، احتمالا یکی دوسال از شما زمان ببرد!

برای همین بنظر من، اول زمان بگذارید و این ابزارها را کامل یاد بگیرید. وقت برای ابزارهای بیشتر به اندازه کافی هست. عجله نکنید.

وب مارکتینگ چیست؟
وب مارکتینگ چیست؟

برخی سوال های متداول

وب مارکتینگ همان دیجیتال مارکتینگ است؟

خیر. دیجیتال مارکتینگ یعنی بازاریابی بر بستر دیجیتال و اینترنت. اما وب مارکتینگ یعنی بازاریابی اختصاصا بر بستر وبسایت. به عنوان مثال ایمیل مارکتینگ شاید جز دیجیتال مارکتینگ محسوب شود اما جز وب مارکتینگ محسوب نمی شود.

وب مارکتینگ دقیقا چیست؟

وب مارکتینگ یعنی کلیه فعالیت های بازاریابی که بر بستر وبسایت صورت می گیرد. در واقع کنترل فرآیند ورود کاربر و اکشن هایی که در وبسایت انجام می دهد، بر عهده وب مارکتر است.

آیا تخصص وب مارکتینگ بازارکار و درآمد خوبی دارد؟

این مفهوم توسط خود من تعریف شده است و شاید در بازار کار واقعی، کسی به دنبال آن نباشد! اما بعید می دانم اگر بر آن مسلط شوید و ابزارها و مهارت های لازم را یاد بگیرید، درآمدهای فوق العاده ای منتظرتان نباشد!!

ابزارهایی که برای تبدیل شدن به یک وب مارکتر باید یاد بگیریم چیست؟

گوگل آنالیتیکس، تگ منیجر، گوگل ادز، سرچ کنسول گوگل، ابزارهای آنالیزور سایت، کار کردن با پنل های تبلیغاتی ادنتورک های مختلف و … . این ها مواردی هستند که برای تبدیل شدن به یک وب مارکتر باید به آنها مسلط شوید.

اشتراک گذاری